26 Eylül 2013 Perşembe

Keçeden Sessiz Kitabımız (Quiet Book)

Uzun zaman önce sessiz kitapları (quiet book) internette görüp çok beğenmiştim. Ceyda için de bir tane yapmayı düşünüp dururken dün akşam hadi yapayım deyip başladım ve gece saat ikide bitirdim. Ceyda malum hasta ve geceleri sık sık uyanıyor. Gece uyandığı zaman kitabı gösterdim. Çok hoşuna gitti. :) Beraber yarım saat kadar kitaba baktık sonra da kitaba sarılıp tekrar uyudu. :))
İşte kitabımız:

Şekiler ile ilgili bir sayfa - Şekil ve renk bilgisini pekiştiriyor.

Çamaşır asmak ile ilgili bir sayfa - İnce motor kas gelişimini destekliyor.
Balonları ilgili yerlere yapıştırmak ile ilgili bir sayfa - Yakın ve uzak kavram bilgisini pekiştiriyor.

Kalpten kalbe giden yolda halkalardan boncuk geçirmek ile ilgili bir sayfa - İnce motor kas gelişimini destekliyor.

Çıtçıtları açıp kapatmak ile ilgili bir sayfa - İnce motor kas gelişimini destekliyor.

Kurdele yapmak ile ilgili bir sayfa - İnce motor kas gelişimini destekliyor.

Ceyda bunlardan en çok şekliller ve de kalpten kalbe giden yol aktivitelerini sevdi. Kurdele yapmayı pek beceremediği için biraz deneyip bıraktı. Balonlu, çıtçıtlı sayfalara ise diğerlerine göre daha az ilgi gösterdi. Çamaşır asma çalışmasını da çok sevdi. Sürekli bu pantolon senin mi benin mi deyip ipe astı. :) Yalnız mandallar pek dayanıklı çıkmadılar.
Sessiz kitap ile ilgili çok güzel örnekler var. İnsan baktıkça başka başka şeyler yapmak istiyor.
Bugün  bizzat Ceyda'dan gözlemlediğim kadarı ile sessiz kitap gerçekten bir çocuğun kendi kendine güzel bir şekilde oyalanmasını sağlıyor. Sizlere de tavsiye ediyorum. Bakalım ben de fırsat bulabilirsem farklı şekillerde yapmak istiyorum.3 yorum:

 1. ellerinize saglik cok guzeller. ben kutuphanedne her turlu kitabi aldiigm icin hic ihtiyac duymadim simdiye kadar ama artik tasinyoruz ve yeni gittigimiz yerde ir cocuk kutuphanesi olacagindanbile supheliyim.

  Su Kece isine ben d emi girsem ne yapsam cok begendim kitabi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, bence siz bu tarz elişini kolaylıkla yaparsınız. Hem kesip silikon tabancası ile yapıştırıldığı için de kolay. Tabii bazı örnekler de gördüm ki epey uğraş gerektiriyor. Benimkisi kolay oldu.

   Sil
 2. Güzel bir eğlencelik olmuş.
  Evde de yapılabilir olması daha güzel:)

  YanıtlaSil