29 Kasım 2011 Salı

Yeni Dişler Geliyor!
Geçtiğimiz cumartesi günü Ceydacığımın üst ön dişleri patlamış, görünür hale gelmişlerdi.Hatta eşime de neşe ile göstermiştim. Eylül ayında alt ön dişleri çok kolay çıkmışlardı.Bu seferde aynısı olacak diye düşündüğümden dolayı hiç endişe duymamıştım.Ceyda'yı yeni dişleri için öpüp sevmiştik.

Fakat o günün akşamı saat yedi gibi uykudan uyandığında Ceyda'nın ateşi varmış gibi geldi.Ateşini ölçtüğümüzde gerçekten de 37 derece olduğunu görüp Calpol verdik.Ateşi 1 saat sonra normale dönmüştü fakat gece 12 gibi bu sefer 37 dereceyi de geçti.Bu arada olur olmaz herşeye ağlıyor ve de yarım saatten fazla uyuyamıyordu.Aynı zamanda hapşırma ve de burun akıntısı da olunca Ceydacım sıkıntının doruk noktasında idi.Sabaha kadar gezdirdik, salladık, sık sık ateş ölçüp 4 saat ara ile Calpol verdik, ıslak havlu ile eklem yerlerini sildik.Sabaha kadar ayakta, elimizden geldiğince destek olduk.Sakin kalıp ateşi yenmek için uğraşıyorduk ama karşınızdaki bebek olunca işler daha bir zorlaşıyor.Gece boyunca ateşi bir indi bir çıktı.Bir ara 38.3 bile ölçtük.

Bu arada Ceyda grip mi olmaya başlamıştı yoksa dişten dolayı mı ateşi çıkmıştı?Bu da bir muamma idi.İnternette ve evdeki kitaplarda da diş çıkarmanın ateş ve de ishale sebep olmadığını okudum.Sabah olunca doktorumuza danışarak grip olasılığının yüksekliğinden Aferin Plus Pediatri şurubundan vermeye başladık.Babam diş hekimi olduğu için ona da danıştım ve diş çıkarmada ateşin 38 derece olacak kadar yükselmeyeceğini de öğrendim.

Dün gecenin de kabus gibi geçmesi neticesinde bugün çok şükür normale döndük.Ceyda'nın iştahı da yerine geldi.2 gündür sadece anne sütü ile beslenmişti.Bugün akşam nihayet çorbası ile yoğurdunu iştahla yedi.Sonra da güzelce uyumaya başladı.O çığlık atarak uyanması şu ana kadar yok.
İlk ön alt dişleri çıkarken hiç problem olmamıştı.Bu sefer hastalanması da tuz biber oldu ve 2 gün kabus gibi geçti.

Tekrar yapmış olduğum şeyleri gözden geçirince bazı yanlışlarım da oldu sanırım.
Bir siteden alıntı yaptım.
♦ Çocuğunuzun ateşi yüksekse, titreme ve üşüme olsa bile üzerini örtmeyin. Birden yükselen ateş havaleye neden olabilir.Kıyafetlerini çıkartıp rahatlamasını sağladık.


♦ Çocuğunuzun ateşi düşerken terleyip su kaybeder. Bunun için bol bol sıvı gıdalar verin. Bol bol su içirdim.

♦ Çocuğunuzun ateşi 38 derecenin üstündeyse, önerilen dozda parasetamol şurubu verin.
4 saat ara ile Calpol verdim fakat ateşi 38 dereceyi geçmemişti.Bebek 6 aydan büyük ise ve koltuk altından bakıldığında 37.4 ölçüldüğü zaman ateş var demektir diyorlar.Ben daha 37 derecede ateş düşürücü verdim.Hatta bebeğiniz ateş ile savaşsın acele edip hemen ateş düşürücü vermeyin de diyorlar.

♦ Çocuğunuzun alnına soğuk veya nemli bir havlu koyun.
Eklem yerlerine ıslak havlu koydum.

İlk defa böyle bir durumla karşılaşmamıza rağmen eşim ile durumu iyi idare ettik.İnsan kendisi rahatsız olunca pek umursamıyor ama bebeğin hastalanması çok daha korkutucu oluyormuş.:)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder