26 Temmuz 2012 Perşembe

Kayseri'ye Çocuk Kütüphanesi Yapılmasını İstiyorum !

Çocuk Kütüphanesi konusunda yeni bilgilendim ve kendimi çok ayıpladım. Böyle yerler varmış da ben ne kadar yabancı imişim.Aslında bu tarz şeyleri hayal ederim. Estetik kaygısı olan biri olarak bir yer gezdiğimde şurası şöyle güzelleştirilebilir, burası böyle yapılabilir diye düşünürüm. Artık kütüphane konusu sanırım zihnimin çok gerilerinde kaldığı için, bir kütüphane nasıl güzel bir yer olabilirdi düşüncesine de hiç değinmedim.Kütüphaneye de en son üniversitede bir kitabı aramak için gitmiştim.

Çocuklar artık dijital oyuncaklarla oynuyorlar. Kitap okulda zorla okutulan bir şey oldu. Belki ileride o da kalmayacak ve Tablet PC ler ile ders yapılacak.

Kitap, defter ama bambaşkadır. Kitabı okurken sayfalara dokunmak, hatıra defterine içini dökmek, bir derginin sayfalarına bakarken hayal kurmak bambaşkadır.Sürükleyici bir kitabı elinden bırakmadan arkadaş gibi her yere götürmek, baş ucunda tutmak, bittiğinde ayrılırken buruk hüzün duymak ve günlerce düşünmek. Ben kitapları, yazı yazmayı, dergilerde hayale dalmayı çok seviyorum.Ceyda'nın da günlüğü olsun, sevdiği kitapları olsun, kendi hayal dünyasını kitaplar ile geliştirsin istiyorum. Bu yüzden Çocuk Kütüphanesi fikri çok hoşuma gitti.


Az önce de Çocuk Kütüphanesi ile ilgili Kayseri belediyesindeki yetkililere bir e-posta gönderdim (benden bıktılar :)) .İnşallah Kayseri'ye de bir Çocuk Kütüphanesi yapılır. Stat, Alışveriş Merkezleri, Anadolu Harikalar Diyarı, Erciyes Kayak Merkezi gibi projelerin yanında çok naçizane bir çalışma olur belki ama çok da şık olur.İstanbul'da örnekleri var.Dünyanın bir çok yerinde de var.

İnternette araştırdım ve kütüphanelerin dekorasyonlarına da bayıldım. Hele şu İnciminci bloğunda gördüğüm Danimarka'daki Çocuk Kütüphanesine bir bakın derim. Çok güzel yapmışlar. Masal kitabından çıkmış gibi renkler capcanlı, kitap okuma alanları çok değişik. İnsan bütün bir gününü burada geçirebilir. Kütüphaneler adeta canlanmış, tekrar merhaba demişler. Umarım Türkiye'de de örnekleri çoğalır. Bir tane de Kayseri'de olur inşallah. :))


Süper bir tasarım, bayıldım !


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder