11 Mayıs 2012 Cuma

Taklitçi Ceyda


Bu akşam yemek yaparken süzgeci almak için çekmeceyi çekip de Ceyda'nın kitabı ile karşılaşınca çok güldüm.Bizimkisi ben mutfakta iş yaparken çekmeceleri açıp birşeyler alıp geri koyuyorum ya o da kendi eşyalarını koyuyor, alıp bir çekmeceden diğerine götürüyor. Böyle olunca da her yerden eşyalarını bulmak mümkün olyuyor.Olmadık yerlerden oyuncak çıkabiliyor.

Zaten sürekli bizi takip eder halde.Eşim telefonla konuşurken hı hı diyor bir bakıyorum bizimkisi de aynen arkasından hı hı demeye başlamış.Bugün kağıda birşeyler yazıyorum diye kıyameti kopardı.O da yazacakmış.Eline kağıt kalemi alana kadar bağırdı.Öksürelim aynen arkasından öksürüyor.Ben evi süpürürken gelip süpürgenin aparatlarını alarak o da aynen halıya sürtüyor.

Ben de taklit konusunu biraz araştırdım.İşte size notlar:

- Model alma 1 yaş civarında gelişirmiş.Çevrelerinde gördükleri kişileri model alıp, taklit ederek onlar gibi davranmayı öğrenirlermiş. Örnek: Annenin bütün gün evde yaptığı işleri taklit etmek, ev süpürmek, toz almak, yemek yapmak yada babanın sesini taklit etmek gibi roller oyunun en önemli parçasını oluşturmuş.

- Kızgın, gergin, agresif tavırlar içinde olan ebeveyinlerin çocukları da oyuncaklarına, arkadaşlarına gergin davranırlarmış!

- Çocuğa istenilen bir davranışı kazandırmak için anne ve babalar model almadan faydalanarak öğretebilirlermiş.

- Anne ve babalar çocuğun yapmasını istemedikleri davranışları günlük yaşantılarında kendilerinin ne sıklıkla yaptığını objektif olarak değerlendirmeye çalışmaları gerekirmiş.

- Cezalandırma ya da kızma yerine aynı olumlu davranışları sürekli çocuğun önünde sergilemek, istenmeyen bir davranışı oluşmadan önleyebilirmiş.

Daha fazlası için EMDR Terapi sitesine bakabilirsiniz.

Sağlıklı bir çocuk sağlıklı ebeveynlikten geçiyor.Anne ve babanın aynası çocuk oluyor.İnsanın üstündeki sorumluluk ne kadar çok dimi? Çocuk sahibi olmak içimizde olmasaydı sanırım kimse düşünüp çocuk sahibi olmazdı. :) Didem'in kulakları çınlasın.Bana demişti ama ben de olsun ben çocukları seviyorum demiştim.Sevmekle olmuyormuş. 7 / 24 durmadan hizmet gerekiyor hem de en kalitelisinden ...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder