16 Nisan 2012 Pazartesi

Konuşmaya Başlama Öncesi İşaret Etmek

11 aylıktan itibaren Ceyda işaret ederek bir şeyleri söylemeye başladı.İlk önceleri "Lamba" demesini öğrenmişti.Özellikle ağlarken kendini geriye attığı zamanlarda "aaaaa bak lamba" diyerek lambayı öğrenmiş ve sonraları kendi kendine elini havaya kaldırıp "lamba" demeye başlamıştı. Sonra yere bir şey düştüğünde "düştü" diyerek işaret ediyordu.Şimdi ise alışveriş merkezlerinde " MALLLLOOOONNNN" diye bağırıp özellikle marketlerdeki dev balonları gösteriyor.Tam bir malon canavarı oldu. :))

Sabiha Paktuna'nın Çocuklarla İletişim kitabında (syf.69) bu konunun ne kadar önemli olduğunu öğrendim.Ben tembellik edip işaret ederek mi yoksa bir şeyleri anlatmaya çalışacak derken, işaret etmenin konuşma için önemli bir adım olduğunu öğrendim.Zaten bana kalsa Ceyda hep tembellik ediyor.Yandı yavrum.... Annesi çocuğunu tembel yaptı şimdiden. :)) Tembel çünkü emmek istiyor yemek yemiyor, tembel çünkü işaret ederek anlatıyor kelime söylemiyor. Yani iyi ki okuyorum. Zaten okuyup öğrendikçe insan hayran oluyor.Nasıl muazzam bir yapı yarabbim!Her şey sıra ile Derya hanım dimi ama ! :)

"İşaret ile anlatım lisan gelişiminin çok önemli basamaklarından biriymiş.Yokluğu anormaldir, sebebi araştırılmalıdır.13.ayla birlikte işaret parmağını kullanabilir." denilmiş.

Ceyda tembel değil aksine hızlı imiş.11 aylıkken başladı.Kendisini çoook öpüp tebrik ediyorum.Akıllı bıdığım.Bu başarısını uyku konusunda da döööört gözle bekliyorum. :))

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder