15 Haziran 2011 Çarşamba

Tiny Love DönenceCeyda, ilk ayında gazını çıkartmak için kucağımızda gezdirmemiz sebebi ile sanırım kucakta uyumayı istiyordu.Uyutmak için kucağımızda uzun süre gezdiriyor ve uykuya iyice daldıktan sonra yatağına yatırabiliyorduk.

Bu iş özellikle gündüzleri benim için işkence haline gelmişti.Sinirlerim gitgide bozulmuştu.Eve misafir gelmesinden korkar olmuştum çünkü misafirler varken olay daha da kötüleşiyordu.Hatta bir de gelen insanların yorumlarını dinlemek zorunda kalıyordum.
İnternetteki alışveriş sitelerinde sık sık dönencelere bakmıştım ama daha Ceyda için erken diye düşünmüştüm.Sonra kız kardeşim ve görümcemin tavsiyesi üzerine dönence almanın zamanı geldiğini düşünmeye başladım.Ne emzik, ne sallama kar etmemişti.Belki dönence benim için kurtuluş olur diyerek Tiny Love'un Klasik Dönencesini aldık.

Biz de kızım da çok sevdik.Dönenceye bakarken uyumadı ama en azından yaklaşık 30 dakika kadar onu izleyerek oyalanıyor ve iyice uykusu gelince ağlıyor. Ben de bir nebze dinleniyorum yada işlerimi hallediyorum.

Aslında dönence ilk aylardan itibaren kullanılabilirmiş.Yeni doğan bebeklerin algılaması için dönence elemanlarının alt tarafları siyah beyaz yapılmış.Dönerken üst bölümdeki düşen parçalar ses çıkararak dikkat çekiyor.Yükselen alçalan dönence elemanları ise uzak ve yakın algısına dikkat çekiyor. Daha fazla özellikleri ise aşağıda var. Kesinlikle tavsiye ediyorum. :)) Bence mutlaka alınması gereken eğitici oyuncaklarda birisi.

Tiny Love Klasik Dönence Özellikleri
------------------------------------

- 20 Dakika kesintisiz müzik ve doğal sesler: Bach, Mozart ve Tabiat
- Ses/Sessiz kontrolü
- Ayrı kullanılabilen müzik kutusu
- Hoş gece ışığı
- Ayarlanabilen güvenlik kayışı bir çok çocuk karyolası raylarına uygundur
- Klasik Dönence görme ve işitmeyi uyarır ve geliştirir.
- Dört büyüleyici hareketiyle bebeğin bir cisme odaklanmasına ve onu gözleriyle takip etmesine yardımcı olur.
- Tekrarlanan dairesel hareket ve diğer inen, çıkan, dönen değişken cisimlerin birleşimi bebeğin dikkatini korur ve gözlemi harekete geçirir.
- 20 dakika kesintisiz devam eden üç değişik müzik bestesi, işitmeyi uyarır ve geliştirir, bebeği müzik dünyasına yakınlaştırır ve müzikal yeteneklerini geliştirir.
- Müzik ve görsel uyarıcılar, aynı zamanda bu iki duyunun koordinasyonunu da geliştirir.

7 Element Sistemi Özellikleri:
İnce Motor Becerileri:
Klasik Dönence bebeğin göz kaslarının gelişimine katkıda bulunur.
Küçük bebekler, zayıf göz kasları ve sınırlı görmeleri nedeniyle cisimleri izlemekte zorlanırlar.
Bu nedenle, yavaş hareket eden cisimler, göz kaslarının kuvvetlendirilmesine katkıda bulunurken, bebekleri gözleriyle takip etmeye teşvik eder.

Algılama:
Görsel uyarıcılar kat kat tasarlanmışlardır - hayvanların yanında bulunan şekiller, sallanan hayvanlar ve onların üzerinde siyah beyaz koniler.
Bebeğin görüşü gelişirken, yanlarla birlikte yukarı ve aşağı katları keşfetmeye başlar. Bu uzaysal algılamasını ve boşlukta cisimleri algılamasını ve organize etmesini geliştirir.
Etki tepki: Müzik kutusunun üç düğmesi vardır ve bebeğinizi düğmelere basmaya teşvik ederek (etki) değişik müzikal karşılıklar (tepki) almaya yönelik bir müzik kutusu olarak kullanılabilir.

Nesne Devamlılığı
Beşinci ayından itibaren bebeğiniz, görme alanı içindeki cisimlerin kaybolup yeniden belirdiğinin farkına varacaktır.
Bunun sonucunda, belirli bir sırayla ortaya çıkan, kaybolan, yeniden görünen cisimler meydana çıkma egzersizine ve keşfetmeye katkıda bulunurlar.

Duygusal Zeka EQ
Bebeğin sakinleşmesi, en azından ilk başlarda, dışarıdan bir yardıma bağlıdır.
Mobil, bebeği yumuşatan bir sakinleştirici uyarıcıdır.
Müzik ve hareket kombinasyonu, bebek için sabit, tanıdık ve dostça bir unsura dönüşür.

Dil ve İletişim
Müzik dinlemek bebeklerde dil gelişimine katkıda bulunur.
Müzik ve dil cümleler oluşturan bir seri seslerden oluşur.
İlk örnekte cümleler müzikal, ikincisinde sözellerdir.
İki örnekte de beyin ses serilerini kapar, onları organize eder ve onlara anlam verir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder