8 Şubat 2016 Pazartesi

Kayseri Oyun Grubu'nun 11. Buluşması ve Etkinlikler

Bundan yaklaşık 3 seneye yakın bir süre önce Esma ile tanıştık. O benim bloğuma bir mesaj bırakmıştı. Sonra ben evine ziyarete gittim. O da benim gibi blog sahibi (Ev Akademisi) idi ve daha doğacak olan çocuğu için bir sürü dikiş, el işi, oyuncak yapımına girişmiş meraklı, heyecanlı, araştırmacı ve de üretken bir anne idi. İlk buluşmamızda bile epey konuşacak konu çıkmıştı. Sonra Esma yine bizim gibi blog sahibi olan ve de kızı ile her gününü dolu dolu türlü türlü etkinlikler yaparak geçiren Hilal'i (Bir Küçücük Zeynepçik) buldu. :) Bu üçlü bir araya gelince artık bir oyun grubu oluşturmak kaçınılmaz olmuştu. Araya bazen aylar giren ayrılıklar olsa da çok şükür oyun grubumumuzu bir arada tutmayı başarabildik. Geçtiğimiz hafta 11.sini yaptığımız oyun grubumumuzda bu sene Ümran arkadaşımız (Mavi Kelebek ve Annesi) da var.
O da oğlu için yüksek lisansını yarım bırakmış, etkinlik delisi, araştırmacı ve üretken bir anne. :)
Çocuklarımızın yaşları ise benim kızım Ceyda 60 aylık, Hilal'in kızı Zeynep 39 aylık, Esma'nın kızları Azra 32 aylık - İnci 15 aylık ve Ümran'nın oğlu Adnan Tahir 22 aylık. 
Etkinliklerimizi çocuklarımızın yaşlarını dikkate alarak yapmaya çalışıyoruz. Büyük yaştaki çocuklar tüm etkinliklere ilgili bir şekilde katılıyorlar. Küçüklerin becerilerini ve de bilgi seviyesini daha çok düşünerek etkinlikleri belirliyoruz. Bazen etkinlikler esnasında küçüklerin ve de büyüklerin farklı şekillerde etkinliği uyguladığını görmek de çok zevkli oluyor. Herkes becerisine göre etkinliği yapıyor. :))

11. buluşmamız da ise yapılan etkinlikler kış temalı idi. Etkinlikleri madde madde yazarsam:

1-) Kar taneleri resim etkinliği : Beyaz kağıt üzerine çizilen kar taneleri boyandıkça beliriyordu. Boyayı Hilal mısır nişastasından kendi hazırlamıştı.


2-) Hamurdan Kardan Adam Yapılması : Bu etkinlikte çocuklar kardan adam yapıp, eva dan kesilmiş olan şapka, süpürge ve burun taktılar. Mevsimler üzerine de Hilal teyzelerinin sorularını cevaplayıp beyin jimnastiği yaptılar. :)) Hamur yine ev yapımı. Hilal yapmış. :)3-) Slime Uzuyan Zıp Zıp Hamur : Yine Hilalciğim kendi hazırlamış. Slime hamurdan  çocuklar bir sürü şekil ve oyun yaptılar.


 4-) Kış Duyusal Havuzu ve Sohbet :  Hilal duyusal havuz hazırlama konusunda uzmandır diyebilirim. Her türlü konu ve çeşitte duyusal havuzları yapmıştır. Çocuklar; kutuplar, hayvanlar, kış yaşantısı hakkında soru cevap şeklinde sohbet ettiler.


5-) Kış Temalı Resimli Tombala : Tombala oyunu çok güzel oldu. Kesinlikle tavsiye ederim. Kış kıyafetleri, sporları ve hayvanları ile ilgili kartlar hazırlamış Hilal. Çocuklar tombala şeklindeki bu oyunda çok eğlendiler.6-) Kardan Adam Fotoğraf Çekimi : En son olarak da kardan adam fotoğraf çekimi ile oyun grubunu sonlandırdık. 


Oyun grubumuz saat 11 de toplanıp etkinlikler ile başlıyor. Sonrasında öğle yemeği olarak mantı ve salata yiyoruz. Çocukların da hayır demediği ve de severek yediği bir yemek. Herkes karnını doyurunca çocuklar oyuna biz de çay ve kahve faslına geçip koyu sohbet ederek dertleşip günü bitiriyoruz. :))


7 yorum:

 1. Oyun grubu fikri çok iyi ne yazık ki ben bu tip bir organizasyon ayarlayamadım. Küçük yerde yaşamanın dezavantajları.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynı kafadan 4 kişinin bir araya gelmesi bizim için çok büyük şans gerçekten. Bazen büyük şehirde olsanız bile ulaşım, zaman gibi kısıtlamalardan da olmayabilir.

   Sil
 2. Ne güzel olmus toplanıp etkinlik yapabilmeniz. Ellerinize emeğinize saglık. Silme hamur ilgimi cekti ben bile oynarım oyunlar. Maasallah hepinize

  YanıtlaSil
 3. Harikasınız. Bende oyun Grubu kurmayı çok istedim ama bulamadım aynı taşlarda çocuk. Ve etkinlikler harika bir çocuk gelişimciden farkınız yok. Gerçi her anne biraz pedagog biraz çocuk gelişimcidir di mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba .bende oyun grubu olusturmak istiyorum ...ne yapmam.lazim

   Sil
  2. Çocuğunuza yaş olarak yakın 2-3 çocuk ile oyun grubu yapabilirsiniz. 3-4 etkinlik yeterli oluyor. Her seferinde ev sahibi olan kişi etkinlikleri hazırlıyor. Etkinlikleri internetten seçiyorduk. Bu linkten de bizim yaptığımız etkinliklere bakabilirsiniz. http://annecikogreniyor.blogspot.com.tr/search/label/Kayseri%20Oyun%20Grubu

   Sil