5 Şubat 2012 Pazar

Bebeklere Hayır Demek


Ceyda'ya evde dolaşma özgürlüğü sağlıyoruz.Her odaya rahatça girip geziyor.Belli güvenlik önlemleri de aldık.Zaten öyle herşeye de hayır demiyoruz.

Sinem Olcay Kademoğlu'nun Merhaba Bebek adlı kitabında da "Gerektiğide "hayır" demenin bebeğinizin psikolojik açıdan sağlıklı gelişimi için şart olması bir yana, yine de "hayır"ların miktarını dengelemek önemlidir.Aslında haftada iki kuraldan fazlasını öğretmek hem bebeğinize hem de size fazla gelebilir diyor.

Biz mesela elektrik prizlerini kapatarak, çekmecelerin önüne, çiçeklerin önüne engeller koyarak hayırlarımızı azalttık.Ayrıca " hayır" derken bir de yüz ifadenizi sertleştirin diyor.Biz de hayır'ı net bir ifade ile belirtiyoruz.Arkasından da yumuşak bir tonda açıklama yapıyoruz."Televizyonu ellemek yok, düşebilir." gibi açıklıyoruz.Kitapta da bu şekilde anlatılıyor.9.aydan itibaren hayır demeye başlayabilirsiniz diyor.Biz de Ceyda tay tay durmaya başlayıp da biryerlere girip kendine zarar verecek şeyler yapmaya başladığında demeye başladık. Benim amacım şimdi örtülere karşı olan ilgisini azaltmaya çalışmak.Misafir odasında heryeri keşfedecek kadar çok zaman geçirdi.Örtüleri illaki elliyor ama bazen yere atıyor bazen de hiç oralı bile olmuyor bazen de evirip katlayıp çeviriyor. Terliklere olan ilgisi 1 aydır hiç kalmadı.Ondan önce sürekli dolabı açıp hepsini aşağı indiriyordu.Ben de hiç engellemedim.Şimdi dolabın kapağını açıp kapatıyor ama kesinlikle yere atmıyor.Örtüler için de aynı şeyi başarabilecek miyiz bakalım.


6 yorum:

 1. HOŞ GELDİN TANIŞTIĞIMA MEMNUN OLDUM
  HOŞ PAYLAŞIM
  MUHABBETLE KAL CANIM
  :)))

  YanıtlaSil
 2. maşallahh kuzucuğaa:)
  sevgiler..

  YanıtlaSil
 3. Çok faydalandım yazdığınızdan, "evet-hayır" konusunu araştırmaktayım :)

  YanıtlaSil
 4. :) Faydalanmanıza çok sevindim.İnşallah bu konuda başarılı olursunuz.Benim tavsiyem bazen hayır derken ayağa kalkıp bulunduğu yerden çocuğunuzu uzaklaştırırsanız bunu oyun zannedip tekrar aynı hareketi yaparak sizi yanına getirtmeye çalışıyorlar.Biz eşimle mümkün olduğunca yanına gitmeden hayır diyip, dikkatini başka yöne çevirmeye çalışıyoruz.Yoksa biz yanına gittikçe kaçıp tekrar aynı hareketi yapıyor.Hayır desek de kahkahalarla eğleniyor.

  YanıtlaSil
 5. masaya çıkmak hayır diyeli kaç ay geçti hergün üç beş kez masaya çıkmak yok oğlum, tehlikeli oğlum diyorum ama asla dinlemiyor:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Malesef bazı şeylere hayır demek yeterli olmuyor. Doyana kadar yapacaklar illaki. :))

   Sil