12 Ocak 2012 Perşembe

Uyku Eğitimimizde Başarıya Doğru

Aralık ayı başından beri uyku eğitimine devam ediyoruz.Hala bazı sıkıntılar yaşasak da Ceyda artık yatağında kendi kendine uykuya dalabiliyor.3 saate yakın çok güzel uyuyor.Gece saat 1:00 gibi uyanıp 2 yada 3 defa her seferde 10 saniye olacak kadar kucakta pışpışlandıktan sonra uyumaya devam ediyor.Sabah 7:00 gibi uyanıyor.Uyku ritüelimiz çok güzel oturdu.Eğer gece anlattığım bu şekilde uyursa gündüz de herbiri 2 saat olmak üzere iki kere uyuyor ve uyandığında da çok güzel iştahla yemeğini yiyor.Çok şükür... Fakat bu düzen eğer akşam bir yere gidip Ceyda'yı saat 11:00 gibi yatağına yatırırsak bozuluyor.Gündüz uykusunu iyi alamazsa bozuluyor. Düzenimiz iyice otursun diye dışarı çıkarsak eve mutlaka saat 9:00 gibi gelmeye çalışıyorum. Dün mesela eve 11:00 gibi gelebildik ve gece saat 01:30 'dan sonrası benim için çok sıkıntılı geçti.Sabah uykumu alamamış ve sırtımdaki kulunçların ağrısı ile kalktım. Bizim halkımızda uyku eğitimi diye bir bilgi yok.Annelerimiz zamanında da yokmuş.Ondan öncede yokmuş.Ben bunu gözlemlerime dayanarak söylüyorum.Çocuk bu yorulunca uyur diyorlar.Çocukla gezmesini de öğren diyorlar.Geceleri 2 yada 3 kere çocuğun uyanmasını normal karşılıyorlar. Zaten insanlar çoğunlukla çocuğu yoralım da gece iyi uyusun diyorlar.Halbuki ne kadar yanlış bilgiler.
Size aynen Sinem Olcay Kademoğlu'nun Merhaba Bebek kitabından aktarıyorum. "Gün boyu bir sürü şey öğrenmiş,zihinsel ve fiziksel olarak zaten yorulmuş olan ve uykuya geçmeye hazırlanan bebeğinizi hareketli oyunlarınızla uyarmaya devam ederseniz,aşırı yorgun ve ajite bir hale getirmiş olursunuz.Bu durumda uykuya dalması zorlaşır ve gecenin devamını huysuzluk ve ağlama nöbetleriyle devam eder."
Kesinlikle ve kesinlikle katılıyorum.Dün gece bunu yine yaşadım ve ancak emzirerek rahatlatıp uykuya geçirebildim ve gece sürekli sık sık uyanıp meme istemesi ile sabahı ettik. Ben uyku eğitimi konusunda çok kararlıyım ve belki insanların hakkımda amma da problem etti diye düşünmelerine aldırmadan bunu uygulayacağım.Sonuçta iyi uyumayan bir çocuk mutsuz bir anne demek oluyor.Güne mutlu uyanmak var.Güne çok yorgun, bıkkın uyanmak var.Uzmanlar bir bebeğin eğer kötü uyku alışkanlıkları varsa bunun kendi kendisine bırakamayacağını, mutlaka öğretilmesi gerektiğini söylüyorlar.Yol yakınken farkına varıp müdahale etmek gerekiyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder